Aktualności Klinik i Zakładów

Wyróżnienie na Kongresie EFORT

Realizowane w Szpitalu im. W. Degi innowacyjne badania dotyczące leczenia z wykorzystaniem komórek macierzystych oraz nowoczesnej endoprotezoplastyki nagrodzone na Kongresie EFORT w Lizbonie

W dniach 5-7 czerwca br. w Lizbonie odbył się jubileuszowy 20. Kongres EFORT (Europejskiej Federacji Towarzystw Ortopedii i Traumatologii), gdzie wyniki badań naukowych przedstawiły zespoły Kliniki Ortopedii i Traumatologii (dr hab. med. Tomasz Trzeciak oraz dr n.med. Magdalena Richter) oraz Kliniki Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii (prof. Jacek Kruczyński, dr hab. Łukasz Łapaj, dr Paweł Chodór). Kongres EFORT jest największym wydarzeniem naukowym w dziedzinie ortopedii w Europie. Co roku zgłaszanych jest ponad 3500 doniesień zjazdowych. W tym roku dwie prace z naszego ośrodka otrzymały specjalne wyróżnienie (nagroda Poster Special Mention).

Pierwsza wyróżniona praca „Chondrogenic Differentiation of Pluripotent Stem Cells in Serum Free Conditions Through Embryoid Bodies Step” dotyczy badań nad zastosowaniem komórek macierzystych w leczeniu uszkodzeń chrząstki stawowej.  Jest ona wynikiem prowadzonych w naszej Klinice prac dotyczących leczenia wczesnych zmian zwyrodnieniowych stawów i zastosowania w tym celu komórek macierzystych (pluripotencjalnych). Obecnie nasz ośrodek stosuje szereg nowoczesnych terapii uszkodzeń chrząstki, między innymi z zastosowaniem błon kolagenowych.

Z kolei druga przedstawiana praca: „Comparison of in vivo wear of ceramic, metal and titanium nitride coated total hip arthroplasty heads” dotyczy badań nad zużyciem różnych materiałów stosowanych w endoprotezach stawu biodrowego. Zespół Kliniki stara się stosować jak najlepszej jakości endoprotezy, mające za zadanie służąć pacjentom przez wiele lat. Dlatego też wielu chorych leczonych w naszym ośrodku otrzymuje wysokiej jakości nowoczesne implanty ceramiczne, które jak wynika z naszych badań, cechuje najlepsza trwałość.