Nowatorska metoda operacyjnego leczenia skoliozy

W Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu miała miejsce nowatorska operacja skoliozy. U 15-letniej pacjentki dotkniętej tą chorobą ze względu na nietypową, mocno nasiloną lordozę odcinka piersiowego kręgosłupa, zastosowano instrumentarium umożliwiające umieszczenie implantów tytanowych oraz taśm podłukowych na szczycie wklęsłego odcinka kręgosłupa. Dzięki zastosowaniu tej metody uzyskano nie tylko bardzo dobrą korekcję w zakresie rotacji, dystrakcji i translacji, ale również usunięto patologiczną wklęsłość kręgosłupa piersiowego. Operacja przeprowadzona 6 marca 2018 roku przez zespół Kliniki Chorób Kręgosłupa i Ortopedii Dziecięcej była pierwszym tego typu zabiegiem w Poznaniu i otwiera ona nowe możliwości leczenia pacjentów z podobnymi wadami.